Küçük bedenler büyük sınavlar

Psikolog ve aile danışmanı Özge Öztaşçı yazdı...

Malumunuz bu hafta sonu 8. sınıfların sınavı var. Sistem sürekli değişim halinde olduğundan dolayı açıkçası bu sınavın kurallarına ve işleyişini tam olarak hakim değilim. Benim bugün üstünde durmak istediğim konu da zaten bu sınavın içeriği değil, bize ve çocuklarımıza etkileri. “Sınav” kelime olarak bile başlı başına stresi tetikleyen bir olgu. İster hayatımızın en zor sınavına girelim, ister gözümüz kapalı çözebileceğimiz bir sınava; oranları farklı bile olsa stres yaşarız. Bu stres bizim gibi “ her zaman annelerimizin küçük çocuğu” kaldığımız kültürümüzde çocuktan çok aileyi etkiliyor. Peki biz ve çocuklarımız bu sınav stresiyle başa çıkmak için ne yapmalıyız?

•Öncelikle kendimize ve çocuğumuza bunun hayatlarımızdaki son sınav olmadığını hatırlatalım.

Çocuğunuz hayatı boyunca onlarca sınava daha girecek, bu sınav onun eğitim hayatının sonu değil. Ebeveynler olarak yüksek beklentiler içine girmeyelim. En iyisini umalım her zaman fakat kötü bir senaryo karşısında da dehşete kapılmamak adına kendimizi hazırlayalım.

Kendi hayallerimizi çocuklara yüklemeyelim. Onların bizden ayrı birer birey olduğunu unutmayalım. Çocuklarımızı her koşulda sevdiğimizi, sevgimizin bu sınava bağlı olmadığını onlara hatırlatalım. Sınav günü telaşlanmak yerine sakin kalmaya çalışalım. Unutmayın bizim stresiniz çocuğa yansıyacaktır.

Şimdi de çocuklarımızın yapması gerekenlere geçelim.

•Stres tamamen olumsuz değildir. Asıl zararlı olan stresin kendisi değil miktarıdır. Küçük bir stres çocuklarımızı dinç tutacaktır. çocukların yaşadığı ufak bir karın ağrısı ya da heyecan daha motive olmalarını sağlayacaktır.

•5 saniye bazen tüm sınava bedeldir! Bundan sonraki cümleyi çocuklarımıza aynen tekrarlayalım. Sınav anında çok büyük bir kaygı, stres, endişe yaşadın diyelim. Kalemi elinden bırak ve avuç içlerini sıraya koyup gözlerini kapat. 3 kez derin nefes alıp yavaşça ver ve kendine sürekli iyi olduğunu tekrarla. Böylelikle kaygı düzeyin azalacak ve sınava daha konsantre olacaksın.

Hem çocuk ve yetişkin adayları hem de ailele kendinize hatırlatın. Evet sınav önemli ama hiçbir sınav sizden önemli değil. Ebeveynler ve çocuklar olarak yıllar sonra geriye dönüp baktığınızda hatırlayacağınız şey sınavlar değil, birbirinizle geçireceğiniz güzel zamanlar olacak unutmayın.

Çocuklarımıza başarılar, ebeveynlerimize iyi başa çıkmalar dilerim.