Okula Dönüş

Aile danışmanı ve psikolog Özge Öztaşçı yazdı...

Tatil bitiyor. Okul sezonu göz kırpmaya başladı bile. Ufaktan okul alışverişleri de başladı. Peki çocuklar ve aileler bu duruma hazır mı?

Çocuklardan çok aileleri etkileyen bir durum aslında okulun açılışı. Bu durum tüm düzenin değişmesi, artan sorumluluklar ve tabii ki masrafların çoğalması demek. Ailenin maddi konularda yapabileceği şeyler belli peki diğer konular? Çocuklar okula karşı isteksizse ya da okula gitmek istemiyorsa neler yapmalı?

Öncelikle itiraf edelim ki biz de okula çoğu zaman koşa koşa gitmedik, o yüzden okul korkusunun doğal olduğunu kabul edelim. Bir çocuk için okulun sorumluluğunu taşımanın ne kadar zor olduğunu biliyoruz. E biz tüm bunları yaşamışken çocuklarımızı neden anlamamazlıktan geliyoruz?

Okula ilk defa adım atacak çocukların ilk gün korkusu yaşamaması biraz da ebeveynlerimizin elinde. Çocuğun olası korkusunu hafifletmek ve alışma sürecini hızlandırmak için ebeveynler çocuklarını ilk okul zilinden birkaç önce okula götürüp, beraber okulu gezebilirler. Çocuğun sınıfını, sıraları gezmesi okula alışma sürecini hızlandıracak ve okulu kötü bir yer olarak görmesine engel olacaktır.

Şanslıyız ki günümüzde çocukları okula özendirmek artık çok daha kolay. Kırtasiye alışverişine çocuklarla beraber çıkılıp, onları da sürece ortak etmek çocukları özendirmek için etkili olacaktır.

Çocuklara okul korkusunun doğal olduğu da hikayeleştirilerek anlatılabilir. Örneğin kendinizden örnek verebilir yada birkaç yaş büyük sevdiği bir abla/abisinden okula nasıl alıştığını çocuğunuza anlatmasını isteyebilirsiniz. Kendi yaşına yakın ve güvendiği birinden bu durumun geçici olduğunu duymak çocuk için daha rahatlatıcı olacaktır.

Okulun ilk günü okula biraz erken gidilip bir veya iki sınıf büyük öğrencilerle konuşması için çocuğa fırsat yaratmak da bir başka yöntem olarak düşünülebilir. Çocuk böylece bu durumun herkes için geçerli olduğunu ve zamanla alışılabilecek bir durum olduğunu görmüş olacaktır.

Ebeveyn olarak bu sürece karşı sabırlı olunmalı ve çocuğa destek sağlanmalıdır.