Tüketim Devrimi

Psikolog ve aile danışmanı Özge Öztaşçı yazdı...

Sanayi devrimi sonrası değişen koşullar ve hayat şartları beraberinde birçok psikolojik rahatsızlığı da getirmiştir. İnsanlar yeniliklere ayak uydurmaya çalışırken zihinsel olarak da büyük değişimler geçirmiştir. Bu değişimlerin bazıları insanları zihinsel olarak daha çok yıpratmış ve bunun sonucunda bugün oldukça aşina olduğumuz yeni rahatsızlık tanımlarının hayatımıza girmesine neden olmuştur. Peki bu durum sona erdi mi, yoksa farkında olmadan hala zihinsel olarak “zorlanıyor muyuz?”

Eminim çoğu insan günümüz koşullarının birkaç nesil öncesine göre çok daha rahat olduğunu düşünüyordur. Nasıl olmasın ki? Hayatımızdaki pek çok şey daha pratik bir hal aldı, teknoloji hayatımızın neredeyse her alanında. Yerimizden kalkmadan neredeyse tüm ihtiyaçlarımızı karşılayabiliyoruz artık. Fakat çok az kişi bu durumun sonuçlarının farkına varıyor.

Günümüz “aşırı kolaylaştırılmış yaşam koşulları” bizi sadece fiziksel olarak değil zihinsel olarak da olumsuz etkiliyor. Yine de ,örneğin obezite gibi, “açıkça görünen” belirtileri olmadığı için zihinsel zorlanmalar ya farkedilmiyor ya da farkedildiği zaman geç kalınmış olunuyor.

Yapılan araştırmalara göre 2008 yılında insanlar günlerinin 2,7 saatini internette geçirirken, bu oran günümüzde iki katına çıkmış durumda. Daha vahim sonuçlara ise telefon kullanımıyla ilgili yapılmış araştırmalarda rastlıyoruz. 2008 yılında 0,3 saatimizi telefonla geçirirken, günümüzde 3,3 saatimiz tamamen telefonların hakimiyetinde geçiyor.

Bu tablonun kısa süreli etkileri ise daha da iç karartıcı. Hemen hemen her gün araba kullanırken mesajlaşmaktan ötürü 11 genç hayatını kaybediyor ve günümüzde birçok ölümün nedeni aşırı oyun oynamayla ilişkilendiriliyor.

Tablo her açıdan olumsuz olsa dahi maalesef günümüz insanları olarak bunu göremiyor yada görmek istemiyoruz.