Üniveriste sınavı!

Aile danışmanı ve psikolog Özge Öztaşçı yazdı....

Eğitim hayatın boyunca bu güne hazırlandın. Binlerce soru, saatlerce çalışma, kurslar, kitaplar, hazılıklar… Şimdi o gün geldi çattı, haliyle aklın allak bullak, gerginsin, heyecanlısın yani baskı tavan. Belki bir dost belki de bir abla tavsiyesi olarak okursun bilmiyorum ama hem bu aşamalardan geçmiş hem de sonradan şu an senin hissettiklerin üzerine eğitim almış biri olarak birkaç bir şey söylemek istiyorum sana.

Öncelikle her şeyi unut bugün! Ailenin düşünceleri, arkadaşlarının sözleri, öğretmenlerinin hedefleri vb. Bugün sadece kendine odaklan, kendini dinle. Tüm sene boyunca “sınava hazırlanan genç” oldun, bugün de kendin ol.

Çevrenle olabildiğince sınav muhabbetine girme. Bırak herkes kendi fikrini kendine saklasın. Sen sınava değil rahatlamaya odaklan bugün, biraz kafanı dinle artık.

Biliyorum bıktın bu sözden artık ama ben gerçekten yaşayan biri olarak söylüyorum; bu sınav ölüm kalım değil! Önünde daha nice seneler var. Senin hayatını bu sınav belirlemeyecek, bu sınav sadece mesleğini belirleyecek. Hem o da kesin değil. Okuduğu bölümle alakasız işler yapıp, başarılı olan yüz binlerce insan var. 

Şimdi de biraz sınav gününü konuşalım. O gün stres hissetmen çok normal önce bunu kabul edelim. Üstelik stresin makul düzeyi oldukça tetikleyicidir. Yani ben stresliyim, şimdi ne olacak, yapamayacağım, odaklanamayacağım diye iyice endişenlemene gerek yok. 

Her ne koşulda olursa olsun kendini kontrol edebileceğini unutma sakın. Hissettiğin tüm bedensel rahatsızlık aslında stres kaynaklı yani psikolojik. Herhangi bir fizyolojik rahatsızlıktan kaynaklanmıyor, rahat ol. Sen sınava odaklandıkça, sorular önüne geldikçe hepsi geçecek inan bana.

Yine de stres seviyen tavan yaptı, soğuk soğuk terledin, nefes almakta zorlandın diyelim şimdi ne yapacaksın? Önce hemen ağzını kapa, burnundan derin derin nefes al. Sonra odanın içindeki nesneleri saymaya başla, alakalı alakasız. Çöp kutusu, saat, tahta, hocanın kıyafeti vs. Hatta sana bir nefes tekniği öğreteyim. Burnundan 4 saniye boyunca derin bir nefes çek, 8 saniye o nefesi tut; 8’e kadar sayarak yavaş yavaş tekrar burnundan o nefesi ver. Bunu birkaç defa uygulamak iç organlarını yavaşlatacak, beynin de organlar yavaşsa demek ki ortada bir sorun yok diye karar verip stres seviyeni azaltacak güven bana.

Bugün sınavla ilgili düşünmek yok demiştim o yüzden seni daha fazla sıkmak istemiyorum. Sadece unutma sen hayatın boyunca gireceğin tüm sınavlardan daha değerlisin. 
Başarılar diliyorum.