SON DAKİKA HABERLERİ

Genç ciltler için bakım ipuçları

Cilt bakımı sadece yaş aldıkça bir ihtiyaç değildir. Genç ciltlerin de çeşitli bakımlara ihtiyacı şarttır. İhmâl ederseniz, sonra pişman olursunuz.

Nedense belirli bir yaşa erişince cildimize daha iyi bakmaya başlarız. Oysa genç yaşta cildimiz için yaptığımız bakımları, uygulamaları geleceğimize yaptığımız yatırımlar olarak nitelendirebiliriz. Bu yazıyı okurken kim bilir, 'aman canım benden geçmiş' diyebilirsiniz; ancak kızınız, yeğeniniz ya da sizden daha genç çalışma arkadaşlarınız belki yolun daha başındadır. 

Genç cilt ne demek sizce? Genç cilt, hücre ve kolajen üretimi devam eden, hâlâ 28 günde bir kendini yenileyen, elastikiyetini kaybetmemiş cilt olarak tanımlayabiliriz. Kolajen üretimi 27 yaşına kadar devam eder ve 30 yaşından sonrada kolajen miktarı her yıl %1 oranında hızla azalmaya başlar. İşte tam bu yaş aralığında ve öncesinde cildinize aksatmadan yaptığınız bakımlar cildinizin gelecekteki alt yapısını oluşturuyor. 

Ancak genç ciltlerin de kendilerine göre problemleri var ve bir de kavak yellerinin hâlâ estiği o yaş aralığında ne yazık ki cilt bakımı, temizliği ihmâl ve göz ardı edilen, aksatılan bir konu. 

GENÇ CİLTLERDE EN ÇOK RASTLANAN CİLT PROBLEMLERİ  
Yağlı ciltler:
Özellikle ergenlik dönemi sonrasında cilt hâlâ, fazla sebum; yani yağ salgılamaya devam eder. Eğer cildin yağ dengesini sağlayacak bakımlarla cilt arındırılmazsa gözenekleri tıkanır, siyah nokta ve sivilce oluşumuna neden olur. Ciltte akneye yatkınlık varsa aşırı yağlanma aknelere de zemin hazırlayabilir. Bununla birlikte yağlı cildin en büyük handikaplarından biri de aşırı parlamasıdır.
Su bazlı ve köpük formda temizleyiciler, alkolsüz tonikler, su bazlı nemlendiriciler bu cilt tipi için uygundur.
Karma ciltler:
Yağlı cilt tipinden sonra karma cilt tipi genç ciltlerde en sık görülen cilt tipidir. T şeklinde alın, burun ve çene bölgelerinde yağlanma görülür. Yağlı olan kısımlarda siyah nokta, yağ butonları, açık gözenekler görülür, yanaklarda bulunan gözenekler ise kapalıdır. 
Süt bazlı temizleyiciler, yağ dengesini sağlayacak su bazlı nemlendiricileri bu cilt tipinde kullanılabilir.
Kuru ciltler: 
Gençlerde en az rastladığımız cilt tipi, kuru cilt tipidir. Büyüme tam hız devam ettiği için nadiren karşılaştığımız kuru cilt vakaları genelde genetiktir. Yağlı ciltlerin aksine kuru ciltlerin en büyük sorunu kuruluktan dolayı matlaşması ve eğer bakımı ihmal edilirse pul pul dökülmelere olur. Özellikle mevsim geçişlerinde, aşırı sıcak ve soğuk ortamlarda hassasiyeti artabilir. 
Losyon ve köpük temizleyiciler, alkolsüz tonikler, cilde nemlenmesini sağlayacak yağ bazlı nemlendiriciler, jel bazlı nemlendiricileri önerebilirim.

Neler yapılmalı?
•    Öncelikle cilt tipine uygun ürünlerle cilt her gün temizlenmeli ve uygun ürünlerle bakıma devam edilmeli. Göz ve cilt makyajının temizliği ihmâl edilmemeli. 
•    28 günlük döngülerle, hassas peelinglerle cilt ölü hücrelerinden arındırılmalı.
•    Belirli aralıklarla cildin ihtiyaçlarına göre maskeler uygulanmalı.
•    Cilt lekelerinin önüne geçmek ve güneş hasarını engelleyebilmek için mutlaka yaz, kış SPF içeren nemlendirici ya da güneş koruyucu kullanılmalı.
•    Evde yapılan bakımın yanı sıra belirli aralıklarla profesyonel cilt bakımı da yaptırılmalı.
•    İyi bir cilde sahip olmak için cildimize kullandığımız ürünlerin içeriklerine dikkat etmeli, merdiven altı ürünler kullanmamalıyız.
•    Yüzümüze sürdüğümüz kadar yediklerimiz de cildimizin durumunu etkiler. Çok yağlı beslenmek, aşırı abur cubur, gazlı içecek tüketimine kontrol altına alınmalı.
•    Eğer ciltte akneye yatkınlık varsa muhakkak konunun uzmanı bir hekimle görüşmenizi ve hormon kontrolü yaptırmanızı öneririm. 

GENÇ CİLTLER İÇİN 'HYDRAFACIAL'
Evde uygulanan bakımların yanı sıra ayda bir kez profesyonel olarak uygulatılacak bakımla genç ciltleri daha derinden temizleyebilir ve destekleyebilirsiniz. Klasik cilt bakımlarından farklı olarak önerebileceğim 'Hydrafacial' ile konforlu bakımın tadını çıkartabilirsiniz. 

​​​​​​​Yüz, boyun ve dekolte bölgesine uygulanan birçok farklı cilt sorununa çözüm sunan kombine bir bakımdır.  Yağ ve nem dengesi bozulmuş cildi toparlamak için idealdir. Cildin nem dengesinin sağlamasının yanı sıra yağlardan, tıkanan gözenekleri, matlaşan cildin arındırıp, ışıl ışıl parlaması için ideal bir bakımdır. 

Hydrafacial’da kişiye özel tipsler kullanılır ve uygulama farklı aşamalardan oluşur. İlk aşamada cilt özel bir vakumlama sistemi ile temizlenir. İkinci aşamada peeling solüsyonları ile cilde bir nevi sıvı mikrodermabrazyon uygulanır. Mikrodermabrazyon uygulanan cilde ihtiyacına uygun olarak serumlar tatbik edilir.  

Uygulamanın son aşaması led terapidir. Kırmızı led terapi, kolajen dokuyu uyararak cilt hasarlarının onarılması için uygulanır, bakım sonrası gözenekleri sıkılaştırır, ciltteki ödemi azaltır. Mavi led terapi hassas cildin yatıştırılıp, enfekte eder.  Ayda bir kez olmak üzere 3-4 seans uygulandığında efektif sonuç elde edilir. Uygulama sonrasında günlük hayata sorunsuz devam edilebilir.
 


25.2.2018
Pervin Dinçer
[email protected]
pervindincer.com