Lekeleriniz sizi gölgelemesin

Pervin Dinçer yazdı: Lekeleriniz sizi gölgelemesin

Aynaya baktığınızda sizi en çok rahatsız eden cilt sorununuz nedir? Lekeler dediğinizi duyar gibi oldum. Ancak birçok danışanım lekelerden kurtulmanın imkansız olduğunu düşünüyor, oysa doğru analiz ve kişiye özel protokolle lekelerinden arınmış, tazelenmiş, yenilenmiş bir cilde sahip olmak mümkün.

Sizin leke hikayeniz nasıl? Çünkü cilt lekeleri birçok farklı sebepten dolayı oluşur. Uzun süre güneşlenmek ya korumasız olarak güneşte kalmak, hormon ilaçlarının kullanımı, menopoz döneminde değişen hormon dengeleri, hamilelik, akne izleri, sigara kullanımı, kozmetik ürünlerin ve ilaçların yanlış kullanılması ve bir takım etken maddeler ciltte farklı türde lekelere ve lekelenmelere yol açabiliyor.  Göz ardı edilmemesi gereken bir sebep te genetik yatkınlık, gen aktarımı…

Ne yapmalı?

Uygulanacak protokole karar verilmeden önce iyi bir cilt analizi yapılıp, ne türde uygulamalarla sorunun iyileştirilebileceğine karar vermek gerekir. Özellikle lekenin hangi cilt katmanında olduğu, lekenin rengi ve derinliği uygulanacak protokolü ve kullanılacak yöntem, cihazları belirlemede çok önemlidir. Sonrasında azimle ve de sabırla yürütülecek bu sürece uymak, size önerilen kremleri ve koruyucuları kullanmak yüzleri güldürecek sonuçları alınmasına yardım edecektir.

Uygulamalara geçmeden önce belirtmek isterim ki içinde bulunduğumuz kış mevsimi cilt sorunlarını iyileştirmede, özellikle de lekelerinin görünümünün iyileştirilmesine en uygun zamandır.

Lazer Toning (Lazer ile leke iyileştirme)

Lazer Toning doğrudan melazma lekelerini hedef alan ve cilt altında biriken melanositlerin patlatılarak ortadan kaldırılması için uygulanan bir lazer sistemidir. Uygulama sonunda renk değişiminin olduğu bölgelerdeki melazma lekelerinin görünümünde ve renk eşitsizliklerinde iyileşme görülür. Cilt canlanır, yenilenir. Cildin durumuna göre 7-10 gün aralıklarla 8-10 seans olarak uygulanır. Acısız bir uygulamadır ve ciltte tahribat yaratmaz, cildi tahriş etmez. 

Leke mezoterapisi

Leke mezoterapisi, lekelerin ortadan kaldırılması, silinmesi için kullanılan bazı etken maddelerin lekeli deri altına ince ve küçük enjeksiyonlarla zerk edilmesidir. Leke mezoterapisinde en sık kullanılan etken maddeler, vitamin C, multivitamin kokteylleri, traneksamik asit, glutatyon ve doku yapılandırıcılarıdır. Leke mezoterapisi, haftada veya iki haftada bir sıklıkla ve 4-6 seans uygulanır. Herhangi bir yöntemle kombine edilecekse uygulama aralıkları ve seans sayısı değişkenlik gösterebilir.

10 saatlik maske

Enzim peeling, lekelerin görünümünün iyileştirilmesinde etkin sonuç alınan yöntemlerden biridir. Bir diğer adı 10 saatlik maske olan bu uygulamada amaç, deride bulunan melanin miktarını azaltarak pigmentasyonu baskılamaktır. Bu peelingler çok hafif soyucu bir madde de içerir ve diğer peeling (soyma) yöntemlerine göre yan etkileri daha azdır. Tüm cilt tiplerine uygundur. Trikloroasetik asit ve diğer soyucu asitleri içermezler. Uygulama sonunda nadiren hafif soyulma görülebilir ve hassas ciltlerde nadiren ödem yapar. 10 saatlik maske, tek kullanımlık ve kişilik kitler halindedir. Uygulama yapıldıktan sonra kişi 30 dakika gözetim altında tutulur ve yüzünde maske ile evine gönderilir. Maske cildin durumuna göre yaklaşık 10 saat ciltte kalır ve ardından uygun pH’ lı bir sabun ile cilt ovalamadan yıkanarak cilt temizlenir. Genelde %85-90 oranında bir yanıt 2-4 hafta içinde alınmaktadır. Sonuçta parlak, tazelenmiş ve birkaç ay içerisinde de tüm lekelerden arınmış bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur. Maske uygulaması devam edildiği sürece cildi güneşten korumak ve yine renk pigmentlerini baskılayan kremleri de evde düzenli olarak kullanmak uygulamanın başarıya ulaşmasında çok önemlidir.

Kimyasal peeling

Kimyasal peeling yüzeysel lekelerde etkili olan bir yöntemdir. Cilt tipine göre hazırlanmış kimyasal peelinglerle (AHA, salisilik, glikolik asit, milk peel gibi) yüzeysel lekelerin görünümü iyileştirilirken, peelingle kolajen ve elastin doku uyarıldığı için cilt ölü hücrelerinden arınırken, akne ve sivilce izlerinin görünümü düzelme ve ince kırışıklarının görünümünde de iyileşme sağlanır.

pervindincer.com