Portakal kabuğu görünüme veda zamanı

Önümüz yaz, selülitleriniz için bir şeyler yapmanın zamanı geldi. Size basit ipuçları ile hızlı çözüm için birkaç öneri vereceğim.

Soğuk kış günlerinde kimsenin aklına selülitleri gelmez. Çünkü kış soğuklarında bizi sıcak tutan kalın kıyafetlerimizin altında selülitlerimizi çok güzel saklamayı becerebiliyoruz. Ancak unutmayın; her kışın sonunda mevsim yine bahara, yine yaza dönecek. Mevsim dönmeden portakal kabuğu görünümüyle, yazın kıyafet seçme ve giyinme özgürlüğünüzü kısıtlayacak selülitlerinizle vedalaşmanın şimdi tam zamanı…

İnternete girip, 'selülit' yazdığınızda binlerce sayfa “ne, neden, niçin” konulu makaleye, yazıya ulaşabilirsiniz. Bu yazımda size danışanlarıma önerdiğim, etkin sonuç aldığımız selülitsavar olarak nitelendirebileceğim uygulamalardan anlatacağım. Ancak uygulamalara geçmeden önce birkaç kelime ile “Selülit nedir?” ben de bahsetmek istiyorum. 

Günümüzde selülit, kadın ve erkeklerin baş etmek zorunda olduğu bir bağ doku sorunu ve sadece kilolu insanlarda değil, çok zayıf insanlarda da oluşabiliyor. Kadınlarda daha sık görülmesinin nedeni ise yağ hücrelerinin yapısıyla ilgilidir. Yağ hücrelerinin cilt ile bağ doku arasında sıkışmasından ve büyümesi ile kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde gerçekleşememesinden dolayı ortaya çıkar. Kalça, basen ve bacaklar en çok görülen bölgelerdir, ancak bazen göbek, karın çevresi ve kollarda da oluşabiliyor.

Östrojen hormonunun azalması, menopoz öncesi yaşanan hormonal değişimler, hamilelik, sağlıksız diyetler, hızlı kilo alıp verme, şekerli ve karbonhidrat ağırlıklı beslenme, aşırı alkol ve sigara tüketimi, asitli ve gazlı içecekler, az su içmek, bazı ağır ilaçlar, hareketsiz bir yaşam ve genetik faktörler, genel olarak bu cilt sorununa direkt ya da indirekt neden olan ya da artmasına sebep olan faktörler olarak yazılabilir.  

'Selülitli portakal kabuğu' olarak nitelendirdiğimiz görünümü iyileştirmek için beslenme alışkanlıklarını değiştirmek, düzenli egzersiz yapmak, günde 1,5-2 litre su içmek, düzenli bir yaşam sağlamak, çözümde önemli bir adım olabilir, ama sorunu çözmeye yetmeyebilir. Masajlar, lenf drenaj ve cihazlı uygulamalar ile sorunu çözmekte daha kısa sürede daha etkin yol alabilirsiniz. 

AKUSTİK ŞOK DALGA TERAPİSİ (AWT)
Kimyasal nitelikli herhangi bir madde kullanılmadan, lazer, vakum ya da farklı bir tekniğe gerek kalmadan güçlü ses dalgalarının yarattığı şok dalgaları ile alt dermis içerisindeki çukurlara etki eden bir cihazlı uygulamadır. Portakal kabuğu görünümün iyileşmesine sağlayan, bölgesel incelme ve sıkılaşma yapan AWT güçlü ses dalgaları ile deri ve yağlardan geçerek selülite neden olan tüm etkenleri düzeltir. Akustik Dalga Terapisi, 6-10 cm derinliğe kadar güçlü mekanik enerji dalgaları ile tam kat doku kontrolü sağlar. Sorunlu doku içinde şok dalgalarının mekanik gücünden yararlanılarak metabolik ve iyileştirici özellikleri açığa çıkarır.

Uygulandığı bölgelerde elastikiyet artar ve sıkılaşır, fibroz bantlar; çözülerek cildi bırakır ve portakal kabuğu görünüm giderilir. Yağ hücrelerinde hücre zarı geçirgenliği artar ve bu sayede hücre içi yağlar serbestleşir, yağ dokunun hacminde azalma olur. Kan ve lenfatik dolaşım güçlenerek düzenlenir. Kaslarda biyomekanik uyarı ile kas kondisyonu artar. Metabolik hızı artırarak kilo vermeye yardımcı olduğu klinik çalışmalarda gözlemlenmiştir. Uygulama sırasında anlık yoğun bir basınç ve titreşim hissedilir. Bunun dışında Akustik Şok Dalga Terapisi, güvenli, acısız, ağrısız ve konforlu bir uygulamadır. Seanslar yaklaşık olarak 15-45 dk. sürer.  Günlük hayatı etkilemez, öğle yemek arasında bile uygulama yaptırabilirsiniz. Kişinin problemine göre 8-10 seans hafta da 2 kez uygulanır, AWT’nin gözle görünür sonuçları dokuların kendini yenileme sürecine bağlı olarak 1-2 ay içerisinde kendini göstermeye başlar.

EXILIS ELITE SATEN VÜCUT GERME
Kol, iç bacak, sırt, karın ve bel çevresinde uygulanan Exilis Elite Saten Vücut Germe’de, ultrasonun mekanik enerjisi ile radyofrekans enerjisi aynı anda ve birlikte bağ dokusuna gönderilir. Bağ dokusu derinden yüzeye kadar ısınır ve kolajen üretimi tetiklenir. Bunun yanı sıra cildin esnekliğini sağlayan elastin lifleri de sıkılaştırılır. İşlem sırasında cilt yüzeyindeki ısıyı sabit bir aralıkta tutabilmek için (39,5 – 42,5 ºC) başlığın üzerinde bir termometre sürekli ölçüm yapar. İstenilen sıcaklık değerlerinin dışına çıkılmaması için ultrason ve radyofrekans enerji çıkışı kontrol ünitesi bulunmaktadır. Başlıkta bulunan bir soğutucu da cilde temas ederek cilt yüzeyinin soğutulmasını ve yapısının korunmasını sağlar. Uygulama sırasında bir sıcaklık hissi oluşur. Ancak ısı kontrol sistemi ve özel soğutucu özelliği ile ısının rahatsız etmesini, ağrı-acı vermesini en aza indirger.  Seans sayısı vücudun durumuna göre 4-6 arasında değişir. Seans aralıkları ise 7-14 gündür.
 


10.2.2018
Pervin Dinçer
[email protected]
pervindincer.com